Komunikaty:

Zapraszamy na wystawę stałą i seanse kinowe.

Festiwal Animacji O!PLA 2025-O!pla Teraz Dzieci Mają Głos! Kategoria 3-6 lat
  • Repertuar kinowy

Festiwal Animacji O!PLA 2025-O!pla Teraz Dzieci Mają Głos! Kategoria 3-6 lat

Festiwal Animacji O!PLA 2025-O!pla Teraz Dzieci Mają Głos!

Pokaz wraz z projekcją odcinka “Bańka-fruwańka” serii Bystre Oczka, najnowszej produkcji SFR. Spotkanie z twórcami serii Bystre Oczka.

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA
Jury 3 – 6 lat

W PROGRAMIE:

BAŃKA – FRUWAŃKA / SERIA: BYSTRE OCZKA (2024, 05:50), Katarzyna Agopsowicz, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
BLASK (2024, 01:03), Eryka Wolna, NIEZALEŻNIE
CIUCIU BABKA (2024, 03:30), Agata Russek, PJATK w Warszawie
JAPCUŚ I ZŁOTY KAPSEL (2024, 03:13), Miłosz Makowiecki, PJATK w Warszawie
KAPELUSZNIK (2024, 00:45), Matylda Maciejewska, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
SŁODKI POŚCIG / SERIA: JEŻYK I PRZYJACIELE (2023, 09:25), Waldemar Mordarski, Telewizja Puls
SPEKTAKT (2024, 03:20), Martyna Światłowska, PJATK w Warszawie
TAŃCE POŁAMAŃCE / SERIA: I LOVE THIS JOB (2024, 07:00), Kasia Wilk, Animoon
WIERSZYKI DOMOWE (2023, 09:39), Szymon Adamski (ALBUMY, SAMOCHÓD, NARZĘDZIA, OGRÓD) + Kamila Okrutny (SZABLA), 2001 Marek Rudnicki
ŻYCZENIA DLA LAMY (2024, 01:56), Karolina Gołębiowska, NIEZALEŻNIE+

***

BAŃKA – FRUWAŃKA / SERIA: BYSTRE OCZKA (2024, 05:50), Katarzyna Agopsowicz, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej


„Bańka-fruwańka” jest pilotażowym odcinkiem serii „Bystre Oczka” – wyjątkowym projekcie dedykowanym najmłodszym dzieciom jak również dzieciom z deficytem wzroku. Koncepcją, która przyświeca realizacji tejże serii jest stworzenie filmu dostosowanego do potrzeb najmłodszych widzów, wspomagającego ich rozwój oraz percepcję otaczającego ich świata, a także zwiększenie dostępności treści audiowizualnych dla dzieci borykających się z problemami ze wzrokiem. W odcinku pilotażowym Biedronka Onka i Ślimak Mak z zaciekawieniem obserwują i bawią się bańką mydlaną oraz poznają jej cechy charakterystyczne.

Katarzyna Agopsowicz – reżyserka filmów animowanych. W 2005 roku uzyskała dyplom w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci na Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Za film dyplomowy „Jutro” otrzymała m.in. główną nagrodę podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Krakowa i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmów Animowanych ASIFA. W 2020 roku zrealizowała film „Książę w cukierni”, adaptację książki Marka Bieńczyka i Joanny Concejo pod tym samym tytułem, prezentowany na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą; nagrodzony m.in. w Japonii, Indiach, Kanadzie, USA i Poznaniu oraz nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy debiut. Współpracowała z wieloma twórcami przy realizacji filmów autorskich. Jest wykładowczynią w Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach. Od 2022 roku rozwija ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej serial animowany pt. „Bystre Oczka” dla najmłodszych widzów, z uwzględnieniem odbiorców z dysfunkcją wzroku.

***

BLASK (2024, 01:03), Eryka Wolna, NIEZALEŻNIE


O dziewczynie podążającej za tajemniczym blaskiem…

Eryka Wolna jest studentką animacji i grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej pasją jest kino, a od 2018 r. zajmuje się tworzeniem filmów animowanych. Film pozwala jej na wyrażanie emocji i przemyśleń, które często ciężko jest wyrazić słowami.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2022 ZA FILM G(O)ŁĄB ZREALIZOWANY PODCZAS WARSZTATÓW LAF – WFA

TWÓRCZYNI PLAKATU I SPOTU KONKURSU TERAZ MY! NA O!PLA 2023

***

CIUCIU BABKA (2024, 03:30), Agata Russek, PJATK w Warszawie


Dziewczyna spaceruje przez las, z zamiarem sfotografowania jego mieszkańców. Jednak nie jest to takie proste… Zwierzaki sprawnie bawią się w ciuciu babkę z bohaterką, sprytnie umykają przed jej obiektywem. Jesteśmy świadkami zabawnego pojedynku między zwierzakami, a bohaterką.

Agata Russek jest wielką fanką starych animacji, bohaterów własnego dzieciństwa. Kaczor Donald, Muminki, Bolek i Lolek są jej inspiracjami. Jest absolwentką animacji na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (CIUCIU BABKA jest jej dyplomem), a aktualnie studentką na Warszawskim ASP.

***

JAPCUŚ I ZŁOTY KAPSEL (2024, 03:13), Miłosz Makowiecki, PJATK w Warszawie


Japcuś sprzeciwia się niedobremu sumowi, który skradł jego ukochany przedmiot. Jednak gdy wydaje się, że nie ma już nadziei na odzyskanie kapsla, los ponownie uśmiecha się do Japcusia.

Miłosz Makowiecki jest absolwentem oraz wykładowcą na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. W 2024 r. obronił tytuł licencjata z wyróżnieniem
w specjalizacji Animacja pod kierunkiem mgr Magdy Pileckiej. Najbardziej odnajduje się w animacji komputerowej 2D, ale także lubi eksperymentować z tradycyjnymi technikami. W wolnym czasie rozwija swoje autorskie projekty, między innymi tworzy animowane shorty z Japcusiem – pomarańczową rybką. Oprócz animacji, pasjonuje się malarstwem i komiksem, co miało istotny wpływ na rozwój jego artystycznego stylu.

***

KAPELUSZNIK (2024, 00:45), Matylda Maciejewska, Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu


Opowieść o tańczącym wietrze i pewnym zagubionym kapeluszu. Gdy niesforny wiatr zdmuchuje kapelusz z głowy przechodnia, zaczyna się niezwykły taniec i zabawa.

Matylda Maciejewska to urodzona w 2005 roku studentka animacji na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pasję do animacji rozwijała już wcześniej w Pracowni Animacji Filmowej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, w której powstały filmy nagradzane na polskich festiwalach i doceniane na tych zagranicznych. Poza animacją uczy się dyrygentury w szkole muzycznej, gra na kilku instrumentach, uwielbia grać w koszykówkę i czytać książki. Jest koneserem tiramisu i cynamonek.

WSPÓŁTWORZONY PRZEZ MATYLD FILM EFEKT KULI ŚNIEŻNEJ ZDOBYŁ WYRÓŻNIENIE IV MIEJSCA W KATEGORII GRUPOWE ANIMOWANE PIERWIOSNKI KONKURSU TERAZ MY! NA O!PLA 2023

***

SŁODKI POŚCIG / SERIA: JEŻYK I PRZYJACIELE (2023, 09:25), Waldemar Mordarski, Telewizja Puls


Marinella odpoczywa na swoim statku. Przez przypadek poznaje smak waty cukrowej. Zachwycona przysmakiem, chce zjeść go więcej. Piraci wyruszają na poszukiwanie kolejnych słodkości do spałaszowania. Rano Jeżyk i Sprężynka odkrywają, że w całym parku są opakowania po słodkościach i napojach. Wszędzie panuje ogromny bałagan. Przyjaciele próbują przywrócić ład i porządek.

Waldemar Mordarski (ur. 1978 r. w Krakowie) – polski reżyser filmów animowanych i animator. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Szkołę Filmową w Łodzi, Kierunek Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Jego prace brały udział w międzynarodowych festiwalach filmowych tj. Hiroszima, BIAF, Etiuda, Anima Mundi czy PISAF. Laureat wielu nagród m.in. Nagroda Specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2002 w Krakowie za film animowany “Pojedynek”, Złoty, Srebrny i Brązowy Tobołek Festiwalu O!PLA. Reżyser odcinków seriali “Agi Bagi”, „Latający Miś i Strażnicy Legend”, „Kajko i Kokosz”, Jeżyk i przyjaciele”. Współreżyser odcinków z serii „Wiercimisie” oraz „Żubr Pompik”.

LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2020 ZA LATAJĄCY MIŚ I STRAŻNICY LEGEND: BIAŁA DAMA/PANI Z ZAMKOWEJ WIEŻY (Kategoria Wczesnoszkolna Konkursu TDMG!), SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 ZA AGI BAGI: URODZINOWY POMNIK WODZA (Kategoria Przedszkolna Konkursu TDMG!), BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2019 ZA LATAJĄCY MIŚ I STRAŻNICY LEGEND: GIGANT STRACHU/OLBRZYM Z GÓR (Kategoria Wczesnoszkolna Konkursu TDMG!) oraz WYRÓZNIENIA ZA ZAJĘCIE II MIEJSCA NA O!PLA 2016 ZA AGI BAGI: ZAWODY W SURFOWANIU NA LIŚCIACH (Kategoria Przedszkolna Konkursu TDMG!).

***

SPEKTAKT (2024, 03:20), Martyna Światłowska, PJATK w Warszawie


Historia dziewczynki żyjącej na początku XX wieku, która odkrywa pasję do teatru cieni. W trakcie swoich przygód dowiaduje się, że sztuka ma moc łączenia ludzi. Bohaterka ucieka spod opieki swojej zapracowanej mamy podczas jednej z wypraw na zakupy. Trafia do pracowni pobliskiego teatru cieni, a następnie staje się widzem prezentowanego przedstawienia. Gdy matka do niej dołącza, dziewczynka orientuje się, że obie są zafascynowane spektaklem. Teatr postanawiają odtworzyć w domu, co staje się spoiwem ich relacji.

Martyna Światłowska – absolwentka kierunku grafiki ze specjalizacją w animacji na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jej film dyplomowy pod tytułem ,,Spektakl” powstał pod okiem prof. Magdaleny Pileckiej. W twórczości lubi odnosić się do historii animacji, oraz baśni.

***

TAŃCE POŁAMAŃCE / SERIA: I LOVE THIS JOB (2024, 07:00), Kasia Wilk, Animoon


Przez zupełny przypadek George i Daniel trafiają na zajęcia taneczne Ruby, która ćwiczy balet. Mistrz baletu, nauczyciel Ruby, postanawia zapoznać nowych uczniów ze sztuką tańca.

I Love This Job to animowana seria 2D dla dzieci o przygodach trzech przedszkolaków- Kota Daniela, Małpy Ruby i Słonia Dżordża, którzy odkrywają tajniki różnych zawodów, od hydraulika do paleontologa oraz poznają inne zwierzęta, które te zawody wykonują. Serial ma charakter edukacyjny, napędza ciekawość dzieci na temat różnych zawodów i opowiada nie tylko o ich specyfice, ale też pokazuje jak ważna jest pasja i radość z jaką wykonuje się swoją pracę, dzieląc się przy tym swoim doświadczeniem z innymi.

Kasia Wilk jest reżyserką animacji. W roku 2012 ukończyła animację na wydziale operatorskim w PWSFTviT w Łodzi. Stypendystka niemieckiej Filmakademie Baden Württemberg. Zaraz po studiach pracowała przy tworzeniu scenografii do lalkowego filmu „Solan og Ludwig – Jul i Flakypa” w nieistniejącym już studiu Se-ma-for. Zadebiutowała animacją „Bear Me”, na podstawie której powstał jej autorski serial pod tym samym tytułem. W 2013 roku była finalistką konkursu programu trzeciego Polskiego Radia, Talenty Trójki, w kategorii film. W 2016 – 2017 współtworzyła serial „Profesor Filutek” dla internetowej strony Kwartalnika Przekrój. W 2018 i 2019 była ekspertem w PISF. W 2020 roku wraz z Animoon zrealizowała 52 odcinki serialu „Karol” dla Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W latach 2021-23 współtworzyła pierwszy sezon serialu animowanego „I love this job”. W roku 2022 była współreżyserem jednego z odcinków serii „Kajko i Kokosz” w produkcji EGo Film. W wolnych chwilach między pracą nad serialami animowanymi, Kasia zajmuje się drobnymi animacjami, pracami postprodukcyjnymi i ilustracją.

LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA KOZIOŁKA MATOŁKA NA O!PLA 2013 ZA FILM BEAR ME (Konkurs Główny, Kategoria Studencka)

***

WIERSZYKI DOMOWE (2023, 09:39), Szymon Adamski (ALBUMY, SAMOCHÓD, NARZĘDZIA, OGRÓD) + Kamila Okrutny (SZABLA), 2001 Marek Rudnicki


„Wierszyki Domowe” to serial animowany dla dzieci, opowiadający w formie wierszowanej o różnorodnych miejscach oraz sprzętach domowych używanych na co dzień. Produkcja powstała na podstawie książki Michała Rusinka ,,Wierszyki domowe”, wydanej przez Wydawnictwo Znak (I wydanie: 2012). Młodzi widzowie Festiwalu O!PLA spośród 52 odcinków będą mogli obejrzeć animacje następujących pięciu wierszyków: ALBUMY, SZABLA, SAMOCHÓD, NARZĘDZIA, OGRÓD.

POSŁUCHAJ ROZMOWY O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU… Z TWÓRCAMI WIERSZYKÓW DOMOWYCH (07.04.2021)

Szymon Adamski ukończył reżyserię na Akademii Filmowej i Telewizyjnej (2006) oraz Wiedzę o kulturze w Wyższej Warszawskiej Szkole Humanistycznej (2011). Od 2007 roku współpracował ze Studiem Miniatur Filmowych, obecnie pracuje w WFDiF. Wyreżyserował odcinki takich seriali jak Agatka, Mami Fatale, Hip-hip & Hurra, Szmatkowe Królestwo, Wierszyki Domowe, Żubr Pompik.

LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2023 ZA SZMATKOWE KRÓLESTWO – POPISY CYRKOWE (Kategoria Przedszkolna Konkursu TDMG!)

Kamila Okrutny pochodzi ze Śląska, ale w sercu jest pomorzanką. Asystentka w Pracowni Podstaw Animacji prowadzonej przez dr Roberta Turło. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustruje – głównie na potrzeby animacji (scenografie, projekty postaci, kolaże), reżyseruje i animuje seriale dla najmłodszych („Wierszyki Domowe”, „Opowiadania z piaskownicy”). Jej animowany film krótkometrażowy „Oddychaj!” (aneks dyplomu magisterskiego w ASP Gdańsk – 2019) pokazywany był na kilkunastu festiwalach filmowych, w tym na O!PLA. Laureatka nagrody głównej Newcomer Award za plakat „Now whats!?” (2018) podczas Welformat Graphic Design w Lucernie.

***

ŻYCZENIA DLA LAMY (2024, 01:56), Karolina Gołębiowska, NIEZALEŻNIE+


„Życzenia dla lamy” to krótka laurka jaką czterolatka wystawia swojej mamie z okazji jej urodzin. Strumień świadomości małej dziewczynki błądzi między faktami i fikcją by opowiedzieć o specyficznej relacji łączącej ją z mamą.

Karolina Gołębiowska (ur. 1990 roku) ukończyła studia na kierunkach: grafika warsztatowa, fotografia i multimedia na Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureatka nagrody za najlepszy dyplom artystyczny Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 2014 i finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii 2019. Zdobywczyni trzeciej nagrody Festiwalu O!PLA 2018. Laureatka Festiwalu Fama w Świnoujściu (2023r.) w kategorii sztuki wizualne, oraz zdobywczyni tytułu Czarny Koń Animacji Festiwalu Ars Independent w Katowicach. Pracuje w różnych mediach m.in.: fotografia, obiekt, film, animacja. Dotyka tematów związanych z historią i zjawiskami społecznymi. Dużo uwagi poświęca jedzeniu używając go do opisu zjawisk politycznych, społecznych czy krytyki świata sztuki. Często podejmuje aktywność animacyjną w mniejszych miejscowościach. Uczestniczyła w wystawach zbiorowych i pokazach festiwalowych w Polsce i za granicą m.in. w Polnishe Institut w Berlinie – Patrząc z ukosa ale nie zezem, Warszawa w Budowie. Pomnikomania czy Short Waves w Poznaniu. W latach 2018-2020 asystentka na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych. W latach 2021-2024 prowadziła dział Edukacji, Promocji i Informacji w Muzeum Regionalnym w Wolinie. Laureatka konkursu Zachodniopomorskie Muzealne Wydarzenie Roku 2022 w kategorii działalność edukacyjna za projekt „Ceramiczne Dziedzictwo Wyspy Wolin” i wyróżnienia w tym samym konkursie w roku 2021 w kategorii działalność wystawiennicza za projekt „Wolin Wyspa Pamięci”. Współzałożycielka inicjatywy Kückenmühle. Na co dzień związana także z Galerią Tworzę się w Szczecinie.

LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2018 za BAJKĘ O POWSTANIU CZARNEJ DZIURY (Konkurs Główny, Kategoria Studencka) oraz WYRÓŻNIENIA IV MIEJSCA na O!PLA 2024 za BAJKĘ O POCZĄTKU (Kategoria Szkolna Konkursu TDMG!)

Studio Filmów Rysunkowych