Komunikaty:

Zapraszamy na wystawę stałą i seanse kinowe.

Festiwal Animacji O!PLA 2025-Teraz dzieci mają głos. Kategoria 7-11 lat
  • Repertuar kinowy

Festiwal Animacji O!PLA 2025-Teraz dzieci mają głos. Kategoria 7-11 lat

Festiwal Animacji O!PLA 2025-Teraz dzieci mają głos!

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA
Jury 7 – 11 lat

W PROGRAMIE:
ASIUNIA (2023, 18:29), Tomek Ducki, Paris + Hendzel Co/EGoFILM
KIKI I BOUBA: BRZOSKWINIOWA HISTORIA (2024, 04:19), Julia Wiereńko, Adrian Krzych, Kinga Chłodek, Leon Bugajski, Barbara Szczerbanowska, Bruno Caetano – Cola Animation + UKEN Kraków
PAMIĘĆ DROBINEK (2024, 14:27), Dominika Struzik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
POŚCIG (2024, 03:38), Bernard Łoś, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
URODZINY / SERIA: GRAND BANDA (2024, 11:39), Łukasz Kacprowicz, Grupa Smacznego
ZAPAKOWANY (2024, 17:46), Damian Tchórzewski, UMCS w Lublinie

***

ASIUNIA (2023, 18:29), Tomek Ducki, Paris + Hendzel Co/EGoFILM


Film animowany oparty na książce Joanny Papuzińskiej to przykład kina, które nie tylko wzrusza – zarówno najmłodszych, jak i najstarszych – ale stanowi również cenną lekcję historii. Opowieść o wojnie, miłości do najbliższych, zachwianym poczuciu bezpieczeństwa oraz pamięci – oto motywy ujęte w animacji „Asiunia”.

Tomek Ducki jest polsko-węgierskim reżyserem filmów animowanych. Artysta uzyskał tytuł magistra sztuki na wydziale Film animowany w Moholy Nagy University of Art and Design w Budapeszcie oraz w National Film and Television School w Londynie. Przez ostatnie lata mieszka i pracuje w Polsce, współpracując z wieloma lokalnymi twórcami i producentami. W jego indywidualnym wizualnym języku dostrzec można silne wpływy zarówno polskiej jak i węgierskiej szkoły plakatu oraz animacji. Ten niepowtarzalny styl charakteryzuje się mieszaniem różnych technik, hipnotyzującą grą kolorów oraz wciągającą fabułą. Jego najbardziej znane prace to wielokrotnie nagradzane, krótkometrażowe filmy: LINIA ŻYCIA, ŁAŹNIA oraz animowane teledyski dla artystów takich jak Basement Jaxx, Zhu czy Bipolar Sunshine. Do najnowszych projektów artysty zalicza się również spot promocyjny serii „Planety” stworzony w ramach współpracy Bass Astral x Igo oraz BBC Earth.

LAUREAT DWÓCH WYRÓŻNIEŃ ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA: W 2015 ZA WIDEOKLIP UNICORN DLA BASEMENT JAXX ORAZ W 2019 ZA WIDEOKLIP MAN IN THE MOON DLA LCAW

***

KIKI I BOUBA: BRZOSKWINIOWA HISTORIA (2024, 04:19), Julia Wiereńko, Adrian Krzych, Kinga Chłodek, Leon Bugajski, Barbara Szczerbanowska, Bruno Caetano – Cola Animation + UKEN Kraków


BRZOSKWINIOWA HISTORIA opowiada o dwójce farmerów, Kiki i Boubie, którzy hodują brzoskwinie. Obaj uważają, że ich sposób jest najlepszy. Nie wiedzą jeszcze, że dla każdego z nich „najlepszy” może znaczyć coś zupełnie innego…

Julia Wiereńko, Adrian Krzych, Kinga Chłodek, Leon Bugajski i Barbara Szczerbanowska poznali się dzięki kołu naukowemu na Uniwersytecie UKEN w Krakowie. Niedługo później wspólnie dostali się na staż w portugalskim COLA Animation, gdzie otrzymali niezwykłą okazję stworzenia swojego pierwszego filmu: Kiki & Bouba: A Peachy Story. Nie spodziewali się, jak daleko może ich zaprowadzić proste: „Ej, chodźmy zrobić film”. Wiele wspólnych wieczorów spędzonych na snuciu rozbudowanych opowieści o Kiki i Boubie, wykraczających daleko poza ramy krótkiej animacji, w połączeniu z okazjonalnym animowaniem, nie mogło zakończyć się inaczej niż decyzją o kontynuacji współpracy jako kolektyw Studio Mufka.

***

PAMIĘĆ DROBINEK (2024, 14:27), Dominika Struzik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie


Film przenosi nas do bajkowego świata drobinek – duszków opiekujących się lasem i wszystkimi stworzeniami w nim żyjącymi. Tajemnicze zniknięcie jednej z drobinek ujawnia zbliżające się zagrożenie. Jak poradzą sobie z nim drobinki? Historia opowiada o zmianach, stracie i możliwości współistnienia w duchu empatii i ekologii.

Dominika Struzik jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Autorka filmu “Symfonia Miast”. Wraz z zespołem Hi-Story pracowała przy tworzeniu multimedialnego kontentu dla takich instytucji jak Muzeum Józefa Piłsudskiego, Muzeum Bursztynu, Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz współtworzyła wiele filmów animaowanych, m.in. ,,Będę Pisać”, serie ,,Historie Osobiste” dla Muzeum Polin oraz ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” nagrodzony Brązowym Tobołkiem O!PLA 2024 w specjalnej kategorii ANIMOWANA HISTORIA BEZ HISTERII.

***

POŚCIG (2024, 03:38), Bernard Łoś, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie


Krótka historia o kocie, który bez przerwy pakuje się w tarapaty.

Bernard Łoś, świeżo wypieczony licencjat animacji z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Na zeszłorocznej O!PLA w kategorii Animowane Fraszki prezentowany był film ODWAŻ SIĘ. Film POŚCIG jest jego dyplomem.

***

URODZINY / SERIA: GRAND BANDA (2024, 11:39), Łukasz Kacprowicz, Grupa Smacznego


Dziś są urodziny Lusi, hurrra! Niestety, Babcie zapomniały zdobyć wymarzony prezent wnuczki – bilety na lunaparkową karuzelę, Bęben Zagłady. Kazia i Mirka decydują się więc zabrać ukochaną Lusię do podziemnego ośrodka szkoleniowego dla tajnych agentów. W sekretnych korytarzach bohaterki zmierzą się z niebezpiecznymi pułapkami, ekscytującymi wyzwaniami i… Gangiem Wąsaczy, który chce wykorzystać szpiegowską infrastrukturę do niecnych celów.

Łukasz Kacprowicz – współzałożyciel studia Grupa Smacznego / GS Animation. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animiacji. Doświadczony reżyser związany z animacją od ponad 20 lat. Autor wielokrotnie nagradzanej serii „Mami Fatale”. Scenarzysta, artysta koncepcyjny, autor storyboardów, projektant materiałów graficznych. Reżyserował odcinki m.in. „Basi”, „Kajko i Kokosza” oraz „Historii spod podłogi”. Pełnometrażowa koprodukcja hiszpańsko-polska „Rock Bottom”, w której pełnił funkcję producenta i reżysera animacji rotoskopowej otrzymała nominację do nagrody Goya. Obecnie zaangażowany w nadzór nad serialem „Grand Banda”, rozwój koncepcji serialu muzycznego „Endover Groove” oraz development pełnometrażowej kulinarnej przygody 3D, „Wielka Księga Mami Fatale”.

LAUREAT TRZECH ZŁOTYCH TOBOŁKÓW O!PLA: W 2015 ZA MAMI FATALE: ITALIANO (wspólnie z Robertem Jaszczurowskim), W 2019 ZA MAMI FATALE: DZIKOŁAK ORAZ W 2020 ZA WIKING TAPPI: KIEPSKI PORANEK OLBRZYMA GRZMOCICHA

***

ZAPAKOWANY (2024, 17:46), Damian Tchórzewski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie


Kiedy marzenia pewnego pudełka o zostaniu paczką zostają zrujnowane, w jego życiu pojawia się niesforny kot, próbujący urządzić sobie w nim nowy dom.

Damian Tchórzewski – urodzony w Polsce, w 2000 roku, grafik i animator 3D. Uzyskał tytuł magistra w 2024 roku na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na kierunku grafika, specjalizacja Sztuka Mediów Cyfrowych, gdzie otrzymał również Nagrodę dla Najlepszego Absolwenta Wydziału Artystycznego, oraz za Najlepszy Dyplom roku 2024. Pasjonuje się animacją i designem, głównie postaci, w czym ćwiczy się już około 10 lat.

Studio Filmów Rysunkowych