
- Repertuar kinowy
Festiwal Animacji O!PLA 2025-Konkurs główny vol.2. (16+)
Przewodnikiem po świecie filmu animowanego będzie dla Państwa Tomasz Ducki - wybitny reżyser filmu animowanego, biorący udział w Konkursie głównym O!pla Festiwalu.
Przed każdym filmem konkursowym zrobi on krótkie wprowadzenie na temat tego, jak powstał film i jakie były zamierzenia przy jego realizacji.
Za Wikipedią:
Tomasz Ducki (także Tamás Ducki, ur. 1982 w Budapeszcie) – polski reżyser animacji i grafik. Twórca filmów animowanych.
Ukończył reżyserię animacji w Moholy-Nagy Művészeti Egyetem w Budapeszcie oraz w National Film and Television School w Londynie. Współpracował z festiwalami animacji oraz brał udział w produkcjach seriali i filmów autorskich.
Ukończył reżyserię animacji w Moholy-Nagy Művészeti Egyetem w Budapeszcie oraz w National Film and Television School w Londynie. Współpracował z festiwalami animacji oraz brał udział w produkcjach seriali i filmów autorskich.
Reżyser wielokrotnie nagradzanych animowanych filmów krótkometrażowych, takich jak Łaźnia (2013) czy Linia Życia (2007), nominowany m.in. do Cartoon d’Or. Autor teledysków i wizualizacji dla zespołów takich jak Basement Jaxx czy Zhu.
Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w roku 2015.
Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w roku 2015.
KATEGORIA OFF & GO! + PROP UP & GO!
im. Feliksa Kuczkowskiego vel Canisa de Canisa
Kategoria obejmuje filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów, a także filmy niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim, ale wsparte dofinansowaniem z grantu/programu stypendialnego, ale nie z PISF/SFP.
W PROGRAMIE:
BOCIAN (2023, 02:26), Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski, Konik Studio
DO PRZEDSZKOLA LA LA LA (2024, 08:20), Łukasz Kajetan Pochylski, Projekt Film
DZIECIŃSTWO (2024, 08:54), Dominika Kicińska, Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
IN SOMNO (2024, 07:56), Ewelina Lichman i Przemysław Kocik, niezależnie
KŁAKI (2024, 04:12), Piotr Dismas Zdanowicz, niezależnie
MY, MORZE I SMUTNY KONIEC (2023, 02:00), Małgorzata Rybak, niezależnie
NATURA RZEKI (2024, 07:44), Agnieszka Waszczeniuk, niezależnie
PODRÓŻ PRZEZ ZAPLECZA – TAŚMA 1 (2024, 21:13), Leon Ziemianowicz, niezależnie
złoTOwłosy (2024, 02:30), Maciej Żuk, niezależnie
***
BOCIAN (2023, 02:26), Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski, Konik Studio
„Bocian” jest częścią projektu „Humor ludowy” zrealizowanego ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023. Seria prezentuje polskie bajki ajtiologiczne. „Bocian” to krótkometrażowy film animowany tłumaczący, opierając się na wyobraźni ludowej, powstanie tego niezwykle zakorzenionego w kulturze polskiej ptaka.
Paweł Kleszczewski & Kasia Zimnoch są duetem twórców filmowych, artystów wizualnych oraz kuratorów. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Byli Artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech. W 2013 założyli Konik Studio w Irlandii, obecnie żyją i pracują w Szczecinie. Ich prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.
LAUREACI TOBOŁKÓW O!PLA: SREBRNEGO W 2019 ZA POCZĄTEK ŚWIATA ORAZ BRĄZOWEGO W 2021 ZA AJTIA DLACZEGO DIABEŁ KULEJE. ZDOBYLI TAKŻE SPECJALNE WYRÓŻNIENIE O!PLA ZA ZREALIZOWANY NA WARSZTATACH ANIMATOR JUTRA Z GRUPĄ DZIECI 7-12 LAT FILM STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE.
TWÓRCY PLAKATU I SPOTU KONKURSU GŁÓWNEGO O!PLA 2023
***
DO PRZEDSZKOLA LA LA LA (2024, 08:20), Łukasz Kajetan Pochylski, Projekt Film
Krótka historia inspirowana codzienną podróżą ojca i córki do przedszkola. Napotkani bohaterowie są przerysowanym obrazem mieszkańców polskich blokowisk. To, co dorośli mogą postrzegać jako pewnego rodzaju „patologię”, dla dziecka stanowi normalną sytuację, którą nazywa i opisuje w sposób zrozumiały dla siebie, adekwatny do swojego wieku i dojrzałości. Codzienna droga do przedszkola przedstawiona w filmie jest prawdziwym wyzwaniem i szokiem kulturowym.
Kajetan Pochylski – doktor sztuk plastycznych. Adiunkt w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Projektant grafiki, producent, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych, animowanych. Zajmuje się niezależnym filmem dokumentalnym oraz autorskim filmem eksperymentalnym. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2024r. Dwukrotny stypendysta Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuka filmowa. Jego filmy brały udział w festiwalach w Polsce oraz poza granicami zdobywając na nich nominacje i nagrody. W 2020 roku za film „Ostatnie Kino” otrzymał nagrodę Złotego Tobołka na O!PLA – Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji w kategorii film niezależny oraz nominację z O!PLA do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy film animowany w 2021 roku.
LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2020 ZA OSTATNIE KINO (Konkurs Główny, Kategoria OFF&GO!)
***
DZIECIŃSTWO (2024, 08:54), Dominika Kicińska, Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
Wspomnienia Tadeusza Kantora o dzieciństwie w Wielopolu Skrzyńskim. Mały Tadzio wraz z siostrą spędza błogie dzieciństwo w mieście, jednak nadchodzące wydarzenia sprawią, że wszystko w ich życiu się zmieni.
Dominika Kicińska – urodzona w 2002 roku w Kolbuszowej. Obecnie studentka Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Rzeszowskim.
***
IN SOMNO (2024, 07:56), Ewelina Lichman i Przemysław Kocik, niezależnie
Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna zafascynowana światem literatury. Każdej nocy, zanim zaśnie, sięga po kolejną ulubioną książkę, przenosząc się w wyobraźni do fantastycznych krain wykreowanych przez pisarzy.
Twórcy filmu to grupa osób, którzy zajmują się różnymi projektami artystycznymi. Są zaangażowani w tworzenie filmów animowanych, prowadzenie warsztatów animacji poklatkowej oraz realizację różnorodnych projektów muzycznych. Ewelina Lichman ukończyła szkołę rzemiosł artystycznych na kierunku rzeźba. Śpiewa oraz gra na skrzypcach i wiolonczeli. Zajmuje się tworzeniem makiet, lalek i marionetek. Przemysław Kocik wspomógł produkcję swoją wiedzą na temat oświetlenia, sprzętu, montażu filmów oraz grafiki komputerowej. Joanna Małoszczyk – poetka i malarka. Kilkaset wystaw w Polsce i za granicą. Jej grafiki i akwarele architektury Dolnego Śląska znalazły się w filmie.
LAUREACI BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2024 ZA SONATĘ (Konkurs Główny, Kategoria OFF&GO!)
***
KŁAKI (2024, 04:12), Piotr Dismas Zdanowicz, niezależnie
Alegoryczna opowieść o roli człowieka we współczesnym świecie, maskach, które przybiera i związkach z technologią. Film odpowiada na pytania nurtujące ludzkość od zarania dziejów: do czego służą szuflady, z ilu kawałków składa się człowiek oraz czym zajmują się myszy w fabryce. Dziś odpowiedź jest w zasięgu ręki i trwa trochę ponad 4 minuty.
Piotr Dismas Zdanowicz – początek jego kariery sięga roku 1985, gdy odniósł swój pierwszy sukces – narodziny oraz 10 punktów w skali Apgar. Od tamtej pory mieszka w Warszawie. Animator, ilustrator, reżyser i scenarzysta; autor efektów wizualnych do wielu filmów i seriali. W wolnej chwili rysuje komiksy, ale czy on ma kiedyś wolną chwilę…?
***
MY, MORZE I SMUTNY KONIEC (2023, 02:00), Małgorzata Rybak, niezależnie
Gdy w końcu docierasz do swojego ulubionego miejsca do snorkelingu, ale nagle wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. Bardzo krótka historia w trzech częściach.
Małgorzata Rybak – reżyserka, scenarzystka, animatorka. Absolwentka ASP i WSP w Krakowie. Choć nie studiowała animacji to jako samoucząca się artystka obecnie działa jako niezależna animatorka sama tworząca krótkie, artystyczne animacje. Ponadto nadal pracuje jako kreatywna graficzka.
***
NATURA RZEKI (2024, 07:44), Agnieszka Waszczeniuk, niezależnie
„Natura Rzeki” opowiada o podobieństwach pomiędzy stanami psychicznymi kobiety, a stanami/cyklami życia rzeki. Jest to film o relacji człowieka z naturą, o jej mądrej cykliczności, o instynktowności i dzikości, którą każdy z nas w sobie nosi. Jesteśmy częścią Czystej Dzikiej Natury.
Agnieszka Waszczeniuk – urodzona w 1989 roku w Białymstoku, w Polsce. Od 2016 absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka, animatorka, wycinankarka. Specjalizuje się w technice animacji podkamerowej sypanej mieloną kawą. Swoje realizacje pokazywała na ponad 80 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Tworzy autorskie filmy animowane, czołówki festiwalowe, teatralne scenografie multimedialne. Współpracuje z galeriami sztuki, teatrami, domami kultury, muzykami, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z animacji, wycinanki i innych sztuk plastycznych. Wraz ze swym partnerem prowadzi Twórczą Pracownię – Kombajnat Artystyczny. Hobbystycznie zajmuje się wycinanką skalpelem, która to pasja zajmuje coraz większy obszar jej twórczości.
LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM ŚLEDZIOWO, CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI, SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2020 ZA FILM ŚLEDZIOLOGIA, CZYLI CO SZEPTUCHA SZEPCZE DO UCHA? ORAZ DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIEŃ O!PLA: W 2014 ZA KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ ORAZ W 2017 ZA ŚLADY ULOTNE
***
PODRÓŻ PRZEZ ZAPLECZA – TAŚMA 1 (2024, 21:13), Leon Ziemianowicz, niezależnie
Młody mężczyzna wpada do ‚Backrooms’ nieskończonego labiryntu tajemniczych przestrzeni, gdzie zaciera się granica między rzeczywistością a koszmarem. Błądząc w poszukiwaniu wyjścia, odkrywa, że każdy krok ku wolności okazuje się złudzeniem, skazując go na nieskończoną izolację.
Leon Ziemianowicz to pasjonat grafiki 3D, animacji i efektów specjalnych, który od ponad dekady rozwija swoje umiejętności. Zainteresowanie filmem i animacją zaczęło się już w dzieciństwie, kiedy w szkole podstawowej realizował kreatywne projekty wideo. Dziś pracuje jako 3D generalista, tworząc grafikę, animacje i efekty specjalne do gier, filmów i seriali. Leon prowadzi także kanał YouTube, na którym publikuje krótkie filmy, animacje i eksperymentalne materiały wizualne. Jego prace przyciągnęły ponad 30 000 subskrybentów i łącznie mają ponad 8 milionów wyświetleń. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w codziennych inspiracjach. Leon znajduje piękno i potencjał twórczy w zwyczajnych rzeczach i miejscach. To, co dla innych jest niezauważalne budzi w nim emocje i pomysły, które przekłada na unikalne projekty filmowe. Do największych inspiracji Leona należą twórcy tacy jak Ian Hubert i Kane Pixels. Ian Hubert imponuje mu swoim podejściem „one-man studio” – tworzeniem filmów w pojedynkę przy użyciu zaawansowanych technik. Kane Pixels z kolei pokazał mu, jak w nowatorski sposób budować atmosferę horroru, co zainspirowało go do stworzenia debiutanckiego filmu opartego na micie The Backrooms. Leon Ziemianowicz łączy różnorodne techniki, gatunki i emocje w spójne wizje artystyczne, tworząc filmy pełne kreatywności i osobistego zaangażowania.
***
złoTOwłosy (2024, 02:30), Maciej Żuk, niezależnie
We Wrocławskim Muzeum Medycyny Sądowej znajduje się pewien osobliwy eksponat, a mianowicie pętla wisielcza upleciona z pukli włosów. Materiał dla tego makabrycznego przedmiotu miały zapewnić przypadkowe kobiety, napadane w środkach komunikacji zbiorowej miasta. Film „złoTOwłosy” jest próbą opowiedzenia historii twórcy (jak i użytkownika) tego „dzieła”.
Maciej Żuk – absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2014 r. pracuje w branży filmowej (post produkcja) jako animator 2d, 3d, zajmuje się też compositingiem. W wolnym czasie zdarza mu się tworzyć muzykę, oraz niezależne, krótkometrażowe animacje 2d.
LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2016 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA (wspólnie z Kamilem Wójcikiem)
im. Feliksa Kuczkowskiego vel Canisa de Canisa
Kategoria obejmuje filmy w pełni niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim i grantowym, a także filmy zrealizowane przez amatorów, w tym powstałe w ramach warsztatów animacji skierowanych do DOROSŁYCH amatorów, a także filmy niezależne, powstałe poza szkołą/systemem producenckim, ale wsparte dofinansowaniem z grantu/programu stypendialnego, ale nie z PISF/SFP.
W PROGRAMIE:
BOCIAN (2023, 02:26), Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski, Konik Studio
DO PRZEDSZKOLA LA LA LA (2024, 08:20), Łukasz Kajetan Pochylski, Projekt Film
DZIECIŃSTWO (2024, 08:54), Dominika Kicińska, Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
IN SOMNO (2024, 07:56), Ewelina Lichman i Przemysław Kocik, niezależnie
KŁAKI (2024, 04:12), Piotr Dismas Zdanowicz, niezależnie
MY, MORZE I SMUTNY KONIEC (2023, 02:00), Małgorzata Rybak, niezależnie
NATURA RZEKI (2024, 07:44), Agnieszka Waszczeniuk, niezależnie
PODRÓŻ PRZEZ ZAPLECZA – TAŚMA 1 (2024, 21:13), Leon Ziemianowicz, niezależnie
złoTOwłosy (2024, 02:30), Maciej Żuk, niezależnie
***
BOCIAN (2023, 02:26), Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski, Konik Studio
„Bocian” jest częścią projektu „Humor ludowy” zrealizowanego ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023. Seria prezentuje polskie bajki ajtiologiczne. „Bocian” to krótkometrażowy film animowany tłumaczący, opierając się na wyobraźni ludowej, powstanie tego niezwykle zakorzenionego w kulturze polskiej ptaka.
Paweł Kleszczewski & Kasia Zimnoch są duetem twórców filmowych, artystów wizualnych oraz kuratorów. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tworzą autorskie filmy animowane oparte na mitologii, folklorze i legendach. Ich filmy były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Byli Artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech. W 2013 założyli Konik Studio w Irlandii, obecnie żyją i pracują w Szczecinie. Ich prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych.
LAUREACI TOBOŁKÓW O!PLA: SREBRNEGO W 2019 ZA POCZĄTEK ŚWIATA ORAZ BRĄZOWEGO W 2021 ZA AJTIA DLACZEGO DIABEŁ KULEJE. ZDOBYLI TAKŻE SPECJALNE WYRÓŻNIENIE O!PLA ZA ZREALIZOWANY NA WARSZTATACH ANIMATOR JUTRA Z GRUPĄ DZIECI 7-12 LAT FILM STRASZYDŁA RODZIME. WŚRÓD LASÓW, NA POLACH, NA WODACH, NA WIETRZE.
TWÓRCY PLAKATU I SPOTU KONKURSU GŁÓWNEGO O!PLA 2023
***
DO PRZEDSZKOLA LA LA LA (2024, 08:20), Łukasz Kajetan Pochylski, Projekt Film
Krótka historia inspirowana codzienną podróżą ojca i córki do przedszkola. Napotkani bohaterowie są przerysowanym obrazem mieszkańców polskich blokowisk. To, co dorośli mogą postrzegać jako pewnego rodzaju „patologię”, dla dziecka stanowi normalną sytuację, którą nazywa i opisuje w sposób zrozumiały dla siebie, adekwatny do swojego wieku i dojrzałości. Codzienna droga do przedszkola przedstawiona w filmie jest prawdziwym wyzwaniem i szokiem kulturowym.
Kajetan Pochylski – doktor sztuk plastycznych. Adiunkt w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Projektant grafiki, producent, realizator filmów dokumentalnych, reklamowych, animowanych. Zajmuje się niezależnym filmem dokumentalnym oraz autorskim filmem eksperymentalnym. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2024r. Dwukrotny stypendysta Marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie sztuka filmowa. Jego filmy brały udział w festiwalach w Polsce oraz poza granicami zdobywając na nich nominacje i nagrody. W 2020 roku za film „Ostatnie Kino” otrzymał nagrodę Złotego Tobołka na O!PLA – Ogólnopolski Niezależny Festiwal Animacji w kategorii film niezależny oraz nominację z O!PLA do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy film animowany w 2021 roku.
LAUREAT ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2020 ZA OSTATNIE KINO (Konkurs Główny, Kategoria OFF&GO!)
***
DZIECIŃSTWO (2024, 08:54), Dominika Kicińska, Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
Wspomnienia Tadeusza Kantora o dzieciństwie w Wielopolu Skrzyńskim. Mały Tadzio wraz z siostrą spędza błogie dzieciństwo w mieście, jednak nadchodzące wydarzenia sprawią, że wszystko w ich życiu się zmieni.
Dominika Kicińska – urodzona w 2002 roku w Kolbuszowej. Obecnie studentka Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Rzeszowskim.
***
IN SOMNO (2024, 07:56), Ewelina Lichman i Przemysław Kocik, niezależnie
Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna zafascynowana światem literatury. Każdej nocy, zanim zaśnie, sięga po kolejną ulubioną książkę, przenosząc się w wyobraźni do fantastycznych krain wykreowanych przez pisarzy.
Twórcy filmu to grupa osób, którzy zajmują się różnymi projektami artystycznymi. Są zaangażowani w tworzenie filmów animowanych, prowadzenie warsztatów animacji poklatkowej oraz realizację różnorodnych projektów muzycznych. Ewelina Lichman ukończyła szkołę rzemiosł artystycznych na kierunku rzeźba. Śpiewa oraz gra na skrzypcach i wiolonczeli. Zajmuje się tworzeniem makiet, lalek i marionetek. Przemysław Kocik wspomógł produkcję swoją wiedzą na temat oświetlenia, sprzętu, montażu filmów oraz grafiki komputerowej. Joanna Małoszczyk – poetka i malarka. Kilkaset wystaw w Polsce i za granicą. Jej grafiki i akwarele architektury Dolnego Śląska znalazły się w filmie.
LAUREACI BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2024 ZA SONATĘ (Konkurs Główny, Kategoria OFF&GO!)
***
KŁAKI (2024, 04:12), Piotr Dismas Zdanowicz, niezależnie
Alegoryczna opowieść o roli człowieka we współczesnym świecie, maskach, które przybiera i związkach z technologią. Film odpowiada na pytania nurtujące ludzkość od zarania dziejów: do czego służą szuflady, z ilu kawałków składa się człowiek oraz czym zajmują się myszy w fabryce. Dziś odpowiedź jest w zasięgu ręki i trwa trochę ponad 4 minuty.
Piotr Dismas Zdanowicz – początek jego kariery sięga roku 1985, gdy odniósł swój pierwszy sukces – narodziny oraz 10 punktów w skali Apgar. Od tamtej pory mieszka w Warszawie. Animator, ilustrator, reżyser i scenarzysta; autor efektów wizualnych do wielu filmów i seriali. W wolnej chwili rysuje komiksy, ale czy on ma kiedyś wolną chwilę…?
***
MY, MORZE I SMUTNY KONIEC (2023, 02:00), Małgorzata Rybak, niezależnie
Gdy w końcu docierasz do swojego ulubionego miejsca do snorkelingu, ale nagle wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. Bardzo krótka historia w trzech częściach.
Małgorzata Rybak – reżyserka, scenarzystka, animatorka. Absolwentka ASP i WSP w Krakowie. Choć nie studiowała animacji to jako samoucząca się artystka obecnie działa jako niezależna animatorka sama tworząca krótkie, artystyczne animacje. Ponadto nadal pracuje jako kreatywna graficzka.
***
NATURA RZEKI (2024, 07:44), Agnieszka Waszczeniuk, niezależnie
„Natura Rzeki” opowiada o podobieństwach pomiędzy stanami psychicznymi kobiety, a stanami/cyklami życia rzeki. Jest to film o relacji człowieka z naturą, o jej mądrej cykliczności, o instynktowności i dzikości, którą każdy z nas w sobie nosi. Jesteśmy częścią Czystej Dzikiej Natury.
Agnieszka Waszczeniuk – urodzona w 1989 roku w Białymstoku, w Polsce. Od 2016 absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Animacji. Reżyserka filmów animowanych, autorka plastyki, scenarzystka, animatorka, wycinankarka. Specjalizuje się w technice animacji podkamerowej sypanej mieloną kawą. Swoje realizacje pokazywała na ponad 80 festiwalach filmów animowanych w Polsce i za granicą, gdzie otrzymała szereg nagród i wyróżnień. Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Tworzy autorskie filmy animowane, czołówki festiwalowe, teatralne scenografie multimedialne. Współpracuje z galeriami sztuki, teatrami, domami kultury, muzykami, prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych z animacji, wycinanki i innych sztuk plastycznych. Wraz ze swym partnerem prowadzi Twórczą Pracownię – Kombajnat Artystyczny. Hobbystycznie zajmuje się wycinanką skalpelem, która to pasja zajmuje coraz większy obszar jej twórczości.
LAUREATKA BRĄZOWEGO TOBOŁKA O!PLA 2017 ZA FILM ŚLEDZIOWO, CZYLI FENOMEN PODLASKIEJ EGZYSTENCJI, SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2020 ZA FILM ŚLEDZIOLOGIA, CZYLI CO SZEPTUCHA SZEPCZE DO UCHA? ORAZ DWÓCH SPECJALNYCH WYRÓŻNIEŃ O!PLA: W 2014 ZA KOKIETERIA, CZYLI JAK KOBIETY UWODZĄ ORAZ W 2017 ZA ŚLADY ULOTNE
***
PODRÓŻ PRZEZ ZAPLECZA – TAŚMA 1 (2024, 21:13), Leon Ziemianowicz, niezależnie
Młody mężczyzna wpada do ‚Backrooms’ nieskończonego labiryntu tajemniczych przestrzeni, gdzie zaciera się granica między rzeczywistością a koszmarem. Błądząc w poszukiwaniu wyjścia, odkrywa, że każdy krok ku wolności okazuje się złudzeniem, skazując go na nieskończoną izolację.
Leon Ziemianowicz to pasjonat grafiki 3D, animacji i efektów specjalnych, który od ponad dekady rozwija swoje umiejętności. Zainteresowanie filmem i animacją zaczęło się już w dzieciństwie, kiedy w szkole podstawowej realizował kreatywne projekty wideo. Dziś pracuje jako 3D generalista, tworząc grafikę, animacje i efekty specjalne do gier, filmów i seriali. Leon prowadzi także kanał YouTube, na którym publikuje krótkie filmy, animacje i eksperymentalne materiały wizualne. Jego prace przyciągnęły ponad 30 000 subskrybentów i łącznie mają ponad 8 milionów wyświetleń. Jego twórczość jest głęboko zakorzeniona w codziennych inspiracjach. Leon znajduje piękno i potencjał twórczy w zwyczajnych rzeczach i miejscach. To, co dla innych jest niezauważalne budzi w nim emocje i pomysły, które przekłada na unikalne projekty filmowe. Do największych inspiracji Leona należą twórcy tacy jak Ian Hubert i Kane Pixels. Ian Hubert imponuje mu swoim podejściem „one-man studio” – tworzeniem filmów w pojedynkę przy użyciu zaawansowanych technik. Kane Pixels z kolei pokazał mu, jak w nowatorski sposób budować atmosferę horroru, co zainspirowało go do stworzenia debiutanckiego filmu opartego na micie The Backrooms. Leon Ziemianowicz łączy różnorodne techniki, gatunki i emocje w spójne wizje artystyczne, tworząc filmy pełne kreatywności i osobistego zaangażowania.
***
złoTOwłosy (2024, 02:30), Maciej Żuk, niezależnie
We Wrocławskim Muzeum Medycyny Sądowej znajduje się pewien osobliwy eksponat, a mianowicie pętla wisielcza upleciona z pukli włosów. Materiał dla tego makabrycznego przedmiotu miały zapewnić przypadkowe kobiety, napadane w środkach komunikacji zbiorowej miasta. Film „złoTOwłosy” jest próbą opowiedzenia historii twórcy (jak i użytkownika) tego „dzieła”.
Maciej Żuk – absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2014 r. pracuje w branży filmowej (post produkcja) jako animator 2d, 3d, zajmuje się też compositingiem. W wolnym czasie zdarza mu się tworzyć muzykę, oraz niezależne, krótkometrażowe animacje 2d.
LAUREAT SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2016 ZA ANIMOWANĄ FRASZKĘ HEJ, HO I NIESPODZIEWANA PRZYGODA (wspólnie z Kamilem Wójcikiem)
-
17:302025-03-30Festiwal Animacji O!PLA 2025-Konkurs główny vol.2. (16+)
- Repertuar kinowy
Zapisz się na listę uczestników wydarzeniaKontakt:rezerwacje@sfr.pl -
09:002025-04-11Festiwal Animacji O!PLA 2025-Konkurs główny vol.2. (16+)
- Repertuar kinowy
Zapisz się na listę uczestników wydarzeniaKontakt:rezerwacje@sfr.pl