Dbanie o nasze filmowe zasoby, jak również podtrzymywanie pamięci o najstarszych produkcjach, jest dla nas szczególnie ważne. Sprawdź jak to robimy
Nasze dziedzictwo
Czy wiecie, że aby przechować ponad 1000 filmów z naszego archiwum, potrzebnych jest aż 6000 puszek? Mowa tutaj oczywiście o puszkach na taśmę filmową 35 mm, bo to właśnie na niej nagrywano kiedyś filmy. Obecnie wszystkie wspomniane materiały przechowujemy w naszym archiwum, gdzie przy pomocy procesu digitalizacji są przenoszone w bezpieczne, cyfrowe miejsce, a następnie poddawane procesowi rekonstrukcji obrazu i dźwięku.
Digitalizacja filmów
Digitalizacja to wprowadzenie do pamięci cyfrowej danych zapisanych na analogowym nośniku, jakim w naszym przypadku jest taśma filmowa. Na niej film jest zapisany w postaci pojedynczych klatek, zwanych także kadrami, które przesuwane są w projektorze kinowym z prędkością 24 klatek na sekundę. Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego posiadamy nowoczesny skaner Lasergraphic, który pojawił się u nas pod koniec 2022 roku. Z jego pomocą jesteśmy w stanie digitalizować nasze ogromne zbiory, dostępne wcześniej tylko na taśmach światłoczułych. Działania te pozwalają na szerszą dystrybucję naszego bogatego katalogu oraz promocję dziedzictwa polskiej animacji.
REKONSTRUKCJA FILMÓW
Rekonstrukcja to bardzo czasochłonny, ale i ważny proces dla filmów, szczególnie tych przechowywanych na taśmie. Polega on na odrestaurowaniu zarówno obrazu, jak i dźwięku, przy pomocy zaawansowanych technologii cyfrowych, co umożliwia nam m. in. eliminację wszelkich zniekształceń i zanieczyszczeń, poprawę jakości i koloru obrazu, czy też usunięcie szumów w dźwięku. Dzięki temu nasze filmy sprzed lat mogą odzyskać swój dawny blask. Dzięki wytrwałej pracy wielu ludzi nasze stare filmy, które niejednokrotnie mają status dzieł kultowych, mogą być doceniane i odkrywane przez nowe pokolenia, zachowując jednocześnie swoją autentyczność i pełnię waloru artystycznego.
W ostatnich latach zdigitalizowaliśmy i zrekonstruowaliśmy ponad 30% naszych zasobów. Jednak w dalszym ciągu blisko 70% naszych materiałów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i zarchiwizowania, ponieważ większość tytułów dostępna jest tylko na taśmie 35 mm. W związku z tym w najbliższych latach zamierzamy kontynuować proces digitalizacji i rekonstrukcji, który pozwoli na odświeżenie i przywrócenie pierwotnego blasku naszych dzieł oraz zwiększenie ich dostępności w formie cyfrowej.